Čtete předmluvy knih? Ne? Měli byste.

Nemáte rádi předmluvy knih, ve kterých si na patnácti stránkách autor vylévá své srdce, plácá se po ramenou a děkuje partnerovi, vydavateli a tak podobně?

Jsou i jiné. Jsou i jiní autoři.

Stephen King vždycky chápal, že kladný hrdina nemusí pokaždé zvítězit, ale zároveň chápal, že většinou se tak stane. Ve skutečném životě vyhrávají kladní hrdinové každý den. Většinou se o jejich vítězstvích ani nedoslechneme (titulek MANŽEL OPĚT DORAZIL V POŘÁDKU Z PRÁCE by nejspíš mnoho novin neprodal), ale nejsou proto o nic méně skutečná… a beletrie by měla odrážet realitu.

Kladní hrdinové většinou vítězí, odvaha většinou přemůže strach, domácí pejsek málokdy dostane vzteklinu: to všechno jsem věděl už v pětadvaceti a vím to i dnes, kdy je mi 25 x 2. Ale vím i něco dalšího: každý máme ve svém nitru místa, kde prší takřka neustále, kde jsou stíny vždycky dlouhé a lesy plné příšer. Je dobré najít v sobě hlas, jímž dokážeme hrůzy těchto míst vyjádřit a alespoň přibližně je popsat, aniž bychom zároveň popírali průzračnost slunečních paprsků, které naplňují tak velkou část našeho každodenního života.

Stephen King, z předmluvy knihy Dlouhý pochod

430 shlédnutí
Hodnotit stránku/příspěvek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (celkové hodnocení: 5,00)

Loading...

Podobné příspěvky:

  • Stephen King: NespavostStephen King: Nespavost Protože Jiskru v popelu už jsem dočetl koncem října a doposud mi její recenze nějak nejde sepsat, přeskočil jsem ji a dnes budu psát […]
  • Stephen King: ČasožroutiStephen King: Časožrouti Časožrouti jsou první ze čtyř Kingových povídek, které v originále vyšly v dohromady. V češtině jsou dvě knihy. Na zadní straně knihy […]
Sdílet příspěvek:

Leave a Reply

1 Komentář zapnuto "Čtete předmluvy knih? Ne? Měli byste."

avatar
Šárka
Host
Šárka

I doslovy by se měly číst…
Až bude čas, všechny ty věci – se všemi souvislostmi – přirozeně vytrysknou jako slzy nebo smích. A když nevytrysknou, inu, jak kdysi řekl Konfucius, pěti stům miliónů rudých Číňanů je to šumafuk.
Stephen King, z doslovu prvního dílu Temné věže