Už znovu počítám

      2 komentáře u textu s názvem Už znovu počítám

Einstein@home

Začalo to všechno 30. srpna 2003. Poprvé jsem se zapojil do projektu SETI@home. Počítač tenkrát zpracovával malé kousky dat v nehezkém a negrafickém prostředí. Tohle hledání mimozemšťanů bylo zprvu zajímavé.  :cheerful:

O co vlastně jde? Spoustu toho o projektu BOINC (který vše zastřešuje) je např. na Wikipedii . Zjednodušeně – třeba SETI – kousek od města Aceribo v Portoriku stojí radioteleskop o průměru 305 metrů (známý třeba z filmu Golden Eye s Bondem). Ten přijímá velké množství signálů z vesmíru. Data se rozdělí na menší kousky, pošlou se dobrovolníkům do celého světa, kteří věnují volný výkon svého počítače na projdutí onoho kousku signálu a přechřoupaný kousek zase pošlou zpět. Účelem je odstranit šum a najít anomálie, které mohou být vysíláním od mimozemských anomálií.

Projektů, do kterých je možné se zapojit, je spoustu.  Z astrofyziky, biologie, kryptografie, her, z oboru nových technologií, matematiky atd. Prostě více jak 50.

Po SETI@home jsem ještě zkusil předpověď klimatu nebo třeba LHC@home (urychlovač pod Francií a Švýcarskem – ten zase hrál v Terminátorovi 3) nebo Predictor (9. v ČR!!! 😎 ). Nakonec jsem v roce 2005 zakotvil u Einstein@home a hledal jsem gravitační vlny o kterých už Einstein tvrdil, že existují a vznikají při explozi hvězd a srážení černých děr. Tyto vlny pak dokážou měnit prostor a čas.

Nějak mne to popadlo a zase jsem se do toho vrhnul. Momentálně jsem na 157. místě z 2868 v našem týmu. Zkusím se do Vánoc dostat do první stovky.

Podobné příspěvky:

  • Do první stovkyDo první stovky Konečně jsem se dostal do první stovky lidí v našem týmu v Asteroids@home v projektu BOINC. Trvalo to půl roku, ale povedlo se. A […]
  • BOINC aneb dneska nevážněBOINC aneb dneska nevážně Rád bych ti představil jeden projekt, jednu skvělou myšlenku. Jedná se o BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing). […]
Sdílet příspěvek:

Leave a Reply

2 Komentáře zapnuto "Už znovu počítám"

avatar
Koudy
Host
Koudy

Pěkné,hezky pěkně.Jen tak dál mladý muži:-)